četrtek, 23. september 2010

4. dan - Igre Petra Klepca

Zadnji dan, dopoldne, smo 1. Ra imeli neke vrste velike igro imenovano "Klepčeve igre". Razdelili smo se v dve skupini in nato odšli na "igrišče". 1. skupina smo navezali palice na neke vrste krožnik iz katerega je visel kavelj. S tistim smo morali iz košare spraviti steklenice, bilo je kar težko, saj smo morali imeti zelo mirne živce. A nam je na koncu le uspelo ven spraviti eno steklenico iz košare.
Potem pa smo imeli drugo igro, pri kateri smo morali iz ene deske se zagugati na drugo ne da bi se dotaknili tal. Bilo je "ubitačno".
Nato pa smo šli na "brv", kjer smo lovili ravnotežje in se premikali na eno in drugo stran brez dotika tal.
Zdaj pa pride na vrsto zaupanje. Ta igra je bila taka, da smo se dali v pare in potem smo se naslonili eden na drugega z dlanmi. Hodili pa smo po dveh hlodih, ki se skozi bolj oddaljujeta.
Nazadnje pa smo še hodili po deskah in lovili ravnotežje. Vse skupaj je bilo zelo zanimivo, še bolje je bilo kosilo, ki je sledilo.



Create your own video slideshow at animoto.com.

Tilen Jereb, Dominik Kalan, Urban Kos, Jaka Kosirnik, Jure Likar, Blaž Marolt

4. dan - PaintBall


Ob 13.00 smo se odpeljali na poligon za paintball. Tega dogodka smo se vsi skupaj veselili že od začetka tabora, zato smo komaj čakali, da pridemo tja. Ko smo se s kombijem pripeljali do poligona, smo se najprej razdelili v skupine. Nato nam je voditelj paintballa povedal nekaj pravil, ki se jih moramo vedno držati. Razkazal nam je poligon in nam povedal nekaj osnovnih stvari, ki jih moramo vedeti o puškah. Potem smo si nadeli maske in šli vsak na svojo stran poligona, v svojo bazo, kjer smo čakali na znak voditelja za začetek igre. Žvižg je pomenil začetek igre. Začeli smo se skrivati po gozdu in iskati primeren prostor, kjer bi lahko zadeli nasprotnika. Igra je bila zelo dobra in je zato kmalu minila. Vodnik je dvakrat zažvižgal in igra se je končala. Tako igro smo ponovili nekajkrat. Bilo je zelo zabavno, čeprav ima sedaj marsikdo od nas kakšne modrice. Mislim, da nikomur ni bilo žal, da se je odločil za paintball, saj smo vsi uživali v igri.








Create your own video slideshow at animoto.com.


Peter Naglič, Ožbolt Toman, Klemen Zupanc, Žiga Toni

4. dan - Zaključek

20. septembra ob 7.30 smo se zbrali pred šolo in se odpravili v Osilnico. Že takoj ko smo prispeli, smo se odpravili na daljši pohod. Odpravili smo se do elektrarne, kjer smo prehodili 7 km. Seveda je bila naporna, saj je bila pot dokaj težka. Zvečer, ko smo prispeli v hotel, smo se uredili in odšli vsak v svojo sobo. Naslednji dan smo morali že zgodaj zjutraj na tek. ''Jutranja telovadba je pomembna''.
Potem smo morali že na prve vaje. Bilo je zabavno, toda potem proti koncu smo bili zopet utrujeni. Čez dan smo se zabavali, toda napočila je noč in morali smo že v sobe. Drugi dan smo imeli na sporedu orientacijo, kjer smo neizmerno ''uživali''. Vaja je bila sicer naporna in smo morali delati še naslednji dan, saj je g. Lojk zahteval da vsi rešimo vse brez ene same napake. zadnji dan smo imeli na sporedu tudi igre. Imeli smo se zelo dobro, saj je bilo zabavno. Sodeloval je tudi profesor Vasja.
Nato smo se "spakirali" in se odpravili proti domu. Po našem mnenju je bilo zabavno in je zelo hitro minilo. Želimo si, da bi imeli več takih taborov.


Create your own video slideshow at animoto.com.

Anja Varl, Josip Rajković, Jernej Stanonik, David Škrlep, Jan Tegovski Rozman, Aleš Zupančić

4. dan - Jutranja telovadba



Vsako jutro v Osilnici smo se prebudili okrog 6.50. Sledila je higiena in nato priprava na jutranje razgibavanje. Za telovadbo smo se zbrali na dvorišču pred hotelom okrog 7.00. Nato smo se pod vodstvom Mirana Kozmusa pričeli s tekom. Na koncu vrste je z najbolj utrujenimi tekla Mojca Brenkuš. Tek je potekal od hotela do hrvaške meje, približno 1 km. Potekal je ob desnem robu ceste. Z najhitrejšimi tekači je Miran počakal ob meji, da pridejo še vsi ostali. Ko smo vsi prišli tja, smo se odpravili s približno enakim tempom nazaj. Pri hotelu smo naredili razgibalne vaje, ki jih je vodila Mojca Brenkuš.
Po vsej "utrudni" telovadbi in ogrevanju nam je dal profesor še navodila za nadaljnje delo.

Create your own video slideshow at animoto.com.



Izdelali: Dejan Čimžar, Matic Ahčin, Klemen Bobnar, Jure Bidovec in Anže Dolhar

4. dan - Oprema in pohodništvo in gorah

Pri tej vaji smo spoznali opremo za pohodništvu in gorah, npr. alipinistično, vojaško, pohodno.

Na tej sliki nam je g. Lojk predstavil osnovno pohodniško opremo. Predstavil nam je primerna oblačila: Anorak, velur, hlače ter primerno obutev in nogavice. Tema je bila precej zanimiva, saj je profesor razlagal tudi svoje izkušnje v zvezi s pohodništvom.
Na zgorni sliki so prikazene osnovne potrebščine, ki jih potrebujemo za daljše bivanje in varnost v naravi. Poleg osnovne opreme potrebujemo še:
Večji nahrbtnik v katerem naj bo spalna vreča, vlažilni robčki, prva pomoč, sterilne igle, kompas, karta, žepni nož ter več metrov vrvi.
Tako je cel razred poslušal z zanimanjem predavanje.


Create your own video slideshow at animoto.com.


Imer Osmani, Zupan Tomaž, Luka Zorjan, Peter Pogačnik,Matic Likar.


sreda, 22. september 2010

3. dan - Čabranka

Svojo pot smo začeli pri hotelu in se tam odpravili do reke Čabranke. Na svoji poti smo gledali lepe gore in travnike. Ko smo prišli do reke Čabranke, smo začeli reševati učne liste ter kviz o ekološki kakovosti vode. Izbrali smo vzorce živali, vode in temperatur. Ko smo to dokončali, smo odšli proti hotelu. Potem smo v hotelu opravili analizo kemijske sestave vode. Nato smo naredili analizo onesnaženosti vode ter ugotovili, katere živali prebivajo v vodi. Ugotovili smo, da je pH vode 7,5, to pomeni, da je voda nevtralna. Nato smo govorili katere snovi onesnažujejo vodo. S tem se je ura končala.

V hotelu smo reševali liste ter opravili nekatere teste.


Opazovali smo vodo ter iskali bioindikatorje.


Reševali smo delovne liste ter test o ekološki kakovosti vode.



Create your own video slideshow at animoto.com.


Kristjan Janežič, Anže Fajfar, Jan Gliha, Leon Fujs, Milan Gogič, Žak Ječnik



3. dan - Floristika

Kuku...xD
Zdajle moramo vpisati, kaj smo delali pri floristiki...=/
Takoj po počitku (14.00) smo se zbral pred hotelom, kjer so nas odali gospe Alenki, ki nam je pokazala prvi sadež oranžne barve in v obliki lapiončka, izgledal je strupeno in neužitno za pojest... vendar je bil zelo dober...mmmm...xD


















Seveda, ko smo se najedli ˝lapiončkov˝, smo se odpravili naprej, naprej, naprej, naprej, in še naprej...xD Med vsemi ˝naprej˝,nam je gospa Alenka pokazala veliko različnih rastlin. Veliko smo jih vohali in nekateri so te kar dobro omamili... vendar smo preižveli..xD


Ena najbolj zanimivh rastlin pa je bil divji hmelj...xD Tu nam je gospa Alenka
povedala da hmelj POMIRJA!!!!!xD
Tako da, starši, imam eno dobro priporočilo za vas... samo za vas in vaše dijake, ki se glasi: vsak dan, ko vaš otrok pride iz šole, naj ga na mizi čaka ena pločevinka piva in bo takoj pomirjen, kar pa je znanstveno dokazano, vendar samo eno pivo in nič več, drugače se bo situacija še poslabšala!!!!!xD (<-- hec!)

Ob primeru stranskih učinkov piva se kar obrnite na gospo Alenko..xD


Create your own video slideshow at animoto.com.

Pisala: Žan Gartnar & Matic Leban
Video: Matic Hočevar & Jure Miklavčič

torek, 21. september 2010

2. dan - Orientacija

Pred hotelom smo se zbrali ob 14.00. Odšli smo v učilnico, kjer nam je gospod Branko Lojk predaval o orientaciji. Naučil nas je kako se s pomočjo kompasa orientiramo v naravi, kako se določita azimut in kontraazimut in kako se s papirjem, sukancem, šestilom in kurvimetrom izmeri razdaljo med enim in drugim krajem. Uporabljali smo karto v merilu 1:25000, ki je zajemala Osilnico in njeno okolico.

Dejan in Štefan pri reševanju zahtevnih nalog.

Alešo, ki določa azimut.
Tukaj smo šteli parne korake, s katerimi lahko določimo razdaljo med eno in drugo točko.

Na krajih do HE Belica (tam smo bili v ponedeljek) smo določali azimut, kontra azimut, nadmorske višine krajev in naklon v primerjavi z Osilnico.

Create your own video slideshow at animoto.com.



Alešo Hribar, Grega Krek, Matjaž Godec, Amar Hajdarević, Kristian Lah

2. dan - Biodiverziteta

V torek 21.9.2010 smo se po kosilu odpravili na raziskavo o biodiverziteti v okolici Osilnice. Razdelili smo se na štiri skupine. Vsaka skupina je imela svoje območje. Ta območja so bila:

- gozd
- obrežje
- travnik



Nabirali smo rastline in živali na vseh območjih. Kasneje smo v knjigah poiskali njihova imena. Raziskali smo tudi katere rastline ter živali živijo na teh območjih. Ugotovili smo, da je največ živali v gozdu, ker je večje prebivališče za bolj raznovrstne živali. Na travniku je pa več rastlin, ker je več svetlobe ter toplote kot v gozdu.
Seveda smo pri tem naleteli tudi na veliko težav, kot na primer veliko blatno jezero sredi travnika. Vendar nas to ni ustavilo pri raziskovanju narave.



Create your own video slideshow at animoto.com.

Lovrenc Potočnik, Jan Potočnik, Matic Potočnik, Miha Potočnik, Mark Prezelj, Aleš Zupančič

2. dan - Favna

Ob deseti uri smo se zbrali na zbirnem mestu, kjer smo dobili navodila za delo na travniku. Nato smo se z delovnimi listi in s fotoaparati odpravili v akcijo.
Tam smo fotografirali in iskali rastline in živali običajnega travnika. Opisali smo tudi žuželke in ostale živali, ki prebivajo na travniku.
Kasneje smo odšli tudi v gozd in pogledali smo si tudi oboro. V obori smo videli srnjake, srne, jelene, košute in ostalo srnjad. Bilo nam je dolgčas, ko je sošolec vprašal profesorja, če lahko vrže jabolko jelenu, profesor mu je dovolil in vrgel ga je... ha, če bi bili zraven bi se do solz nasmejali (namreč žvečil je tako, kot da ne bi imel zob). V glavnem, veliko smo fotografirali, veliko novega smo se naučili a nazaj smo prišli zelo lačni in pa malce umazani, saj smo nazaj grede ubrali drugo pot, ki pa je bila zelo blatna.



Create your own video slideshow at animoto.com.

Miha Bogataj, Rok Brun, Leon Buden, Jan Demšar, Jan Draksler

ponedeljek, 20. september 2010

1. dan - Obisk HE Belica

Pred šolo smo se zbrali ob 7.30. Iz Kranja smo proti Osilnici odšli ob 8.00. Tja smo prispeli okoli 11.00. Po prihodu smo se razdelili v skupine in se porazdelili v sobe. Nato smo odšli na kosilo.. Po kosilu smo imeli nekaj prostega časa, zatem pa smo se odpravili na pohod.













Od hotela smo odšli ob 13.30. HE Belica je od hotela oddaljena 6,7 km. Med potjo smo se ustavljali na določenih točkah, med tem pa smo spoznali nekaj značilnosti in zanimivosti o okoliških krajih. Najvišja točka je bila na nadmorski višini 545 m.

V Belco smo prispeli ob 15.00.


Hike route 706373 - powered by Wandermap



Create your own video slideshow at animoto.com.


Matej Mesec, Marcel Petrovič, Erik Pepaj, Aleš Pevec

1. dan - Digitalna fotografija

Ob 17:45 se nam je začelo predavanje o digitalni fotografiji.
Predaval nam je profesor Miran Kozmus. 


Predstavil nam je osnove digitalne fotografije in nastavitev zrcalno-refleksnega fotoaparata. Kot prvo nam je predstavil ročno nastavitev zaslovnke,nato pa lastnosti zrcalno-refleksnega fotoaparata.

  • Zaslonka je odprtina, ki jo sestavljajo tanke lamele, nameščene nekje med lečami v objektivu. Lamele premika mehanizem, ki ga v sodobnih fotoaparatih krmili elektronika. Lamele so oblikovane tako, da zaslonko oblikujejo v šestkotnik. Skozi leče vidimo zaprto popolnoma zaslonsko f1/32.

  • Zrcalno-refleksni fotoaparat je vrsta fotoaparata, ki s pomočjo sistema zrcal in leč omogoča uporabniku, da vidi sliko natančno tako kot pade svetloba skozi objektiv.









Na levi sliki je zaslonka bolj zaprta, na desni sliki pa je zaslonka bolj odprta.

Pri fotografiranju te fotografije je bila zaslonka bolj odprta.

Dejan Dičovski, Andrej Benedičič, Štefan Benedik, Klemen Cuznar

1. dan - Osilnica v soncu!

Jutro se je prebudilo in končno je nastopil dan D. Zbrali smo se že ob 7:30 za našo šolo in točno ob 8:00 odrinili proti Ljubljani, Ribnici, Kočevju, ob mejnemu prehodu za Delnice pa še po zelo ozki cesti vse do cilja. Osilnica. Vmes je pa seveda naš šofer Zdravko takšne spuščal, da smo kar pokali od smeha...
Ob 11:00 smo prispeli v deželo Petra Klepca. Raztovorili smo prtljago, jo natovorili v sobe in ležišča in se pred "general štabom" zmenili glede osnovnih zadev: kdaj je vstajanje, kdaj in kje so obedi, razdelili smo se v skupine, uporaba fotoaparatov...

Po vsem tem povedanem smo šli na kosilo. Lahko smo jedli na verandi ali v jedilnici, solata po želji, goveja juha, riž, piščanec, zelenjava - dober tek!
Sedaj pa nas čaka naporna pot do HE Belce, več v prihodnjih urah.
Skoraj bi pozabil na video, tukaj je:

Create your own video slideshow at animoto.com.

Vasja Markič

petek, 17. september 2010

Pripravljeni? 3, 2, 1,... GREMO!

Misija: Osilnica
Čas odhoda: 7.30
Kraj odhoda: TŠC Kranj (P za šolo)
Čas trajanja tabora: 20.9. - 23.9 (povratek v poznih večernih urah)
Vodja tabora in spremljevalci:
  • Robert Bertoncelj
  • Branko Lojk
  • Mojca Brenkuš
  • Miran Kozmus
  • Vasja Markič
Se kmalu kaj beremo...

Še kje bomo nastanjeni:

Oglejte si Turisticna Agencija Kolpa Alenka Kovac S.P. na večjem zemljevidu.